ممکن است هنگامی که می بینید که سگ شما غذا نمی خورد، دچار ناراحتی شوید. و برایتان سوال باشد چرا اشتهایی برای غذا خوردن ندارد؟ اولین چیزی که بعد از غذا نخوردن سگ به ذهنتان می رسد این است که احتمال دارد، مریض شده باشد. یا از درد رنج ببرد، اما احتمال این موضوع بسیار کم است.

دلایل غذا نخوردن سگ

معمولا، غذا نخوردن سگ به علت ریزه خواری، تغذیه بیش از حد و یا خستگی است. هنگامی که از نخوردن به دلیل زیاد خوری مطمئن شدید، ۲۵ دلیل زیر را بخوانید تا علت این مشکل را متوجه شوید.

 

غذا نخوردن سگ

غذا نخوردن سگ به علت گرسنه نبودن

در مورد سگ ها این تصور وجود دارد که تمام طول روز را می توانند بدون توقف بخورند، اما این طور نیست. او هنگامی که گرسنه نیست، به راحتی می تواند از غذا خوردن دست بردارد.

غذا خوشمزه نیست

به طور کلی، سگ ها تنوع طلب نیستند، اما در بعضی روزها ممکن است سگ شما بخواهد چیز متفاوتی بخورد. سعی کنید غذایش را با غذاهای کنسروی ترکیب کرده یا از طعم دهنده ها استفاده کنید.

غذا نخوردن سگ به خاطر ناراحتی معده

از دست دادن اشتها به دنبال اسهال و استفراغ، ناشی از ناراحتی معده است. گوشت مرغ پخته شده و برنج معده را تسکین می بخشد، اشتها را باز می کند و خروج مدفوع را آسان می کند. اگر در طی دو روز بهبودی حاصل نشد، سگ خود را به دامپزشک ببرید.

مشکلات دندانپزشکی

غذا خوردن با دندان آسیب دیده دشوار است و اگر این موضوع در مورد سگ شما اتفاق افتاده باشد، او غذا نخواهد خورد. دندان ها و دهان او را بازبینی کنید و اگر دچار خونریزی لثه یا دندان های پوسیده و خراب است، او را به یک دامپزشک نشان دهید.

واکسیناسیون

بعضی از سگ ها پس از دریافت واکسن از خود واکنش نشان می دهند و غذا نمی خورند. اما این یک چیز گذرا است و بعد از یک روز بر طرف می شود. همین امر برای هر داروی جدیدی که سگ شما در حال مصرف آن است، صادق است. شما باید سعی کنید تا حواس غذایی او را با غذاهای کنسروی تحریک کرده و با یک متخصص دامپزشک در مورد تغییر روش درمان صحبت کنید.

غذا نخوردن سگ به خاطر کیفیت ضعیف غذا

اگرچه غذای ارزان قیمت، حاوی انواع افزودنی ها و طعم هایی است که طعم آن را بهبود می بخشد. اما برخی از سگ ها هنوز آن را دوست ندارند. برای یک سگ که غذای با کیفیت خورده است. ممکن است نسخه های ارزان تر غیر قابل تحمل باشند که این امر سبب از دست دادن اشتها می شود.

غذا نخوردن سگ

درمان ها

اگر شما بیش از حد او را تحت درمان مکمل ها قرار دهید، از خوردن غذا اجتناب می کند. کالری اضافی، جلوی اشتهای او را می گیرد و از خوردن غذای طبیعی خویش اجتناب می کند.

مواد غذایی فاسد

یکی دیگر از دلایل غذا نخوردن سگ ها فاسد بودن مواد غذایی است. سگ ها حس بهتری نسبت به ما دارند و از خوردن غذای بدمزه و بدبو اجتناب می کنند. اگر سگ شما غذا نمی خورد، تاریخ انقضای روی بسته بندی غذا را چک کرده و مواد غذایی خراب را دور بریزید.

غذا نخوردن سگ به دلیل وجود درد

سگ ها وقتی درد دارند می توانند آن را پنهان کنند، اما اگر به علائمی مانند بی حالی، تنفس دشوار و راه رفتن همراه با از دست دادن اشتها توجه کنید، به آن پی می برید. اگر متوجه هر یک از این علائم شدید، سگ خود را به یک دامپزشک نشان دهید.

تغییرات محیطی

بعضی از سگ ها هنگامی که به افراد و محیط جدید معرفی می شوند، به خوبی با آن ها سازگار نمی شوند. در نتیجه، از دست دادن اشتها به سراغشان می­ آید. سعی کنید سگ خود را به موقعیت های جدید عادت دهید و با یک دامپزشک در مورد گزینه های درمانی دیگر صحبت کنید.

غذا نخوردن سگ به خاطر اضطراب

اضطراب حالتی است که برخی از سگ ها وقتی که تنها می مانند، تجربه می کنند. یک سگ، هنگامی که او را ترک کنید، می ترسد، که این امر باعث از دست دادن اشتها می شود. در مواردی مانند این، شما باید با یک رفتاردرمانگر مشورت کنید تا به سگتان کمک کند تا بر مسائل مربوط به اعتماد به نفس خود غلبه کند.

داشتن روز بد

درست مثل ما، سگ ها نیز به عوامل محیطی مختلف واکنش نشان می دهند. هر کدام از این ها می تواند سبب بی میلی و بی اشتهایی سگتان شود. سعی کنید مرغ پخته شده و برنج یا غذای مرطوب را برای تشویق به خوردن، جلوی او قرار دهید تا اشتهایش تحریک شود.

غذا نخوردن سگ

تغییر در روال زندگی

سگ ها دوست دارند برنامه خاصی در مورد گذراندن روزهای خود داشته باشند. و هر بار چیزی تغییر می کند سگ شما از خوردن غذا اجتناب می کند. چیزی که مهم است این است که روال زندگی او را تغییر ندهید. و اگر مجبور به این کار هستید، این کار را به مرور انجام دهید تا سگ با آن سازگار شود.

غذا نخوردن سگ به خاطر بی حوصلگی

خوردن یک نوع غذا برای مدت زمان طولانی می تواند سگ را از خوردن غذا دور کند. سعی کنید غذا را با یک چاشنی جدید مخلوط کنید یا برند غذایش را به طور کل تغییر دهید تا او را تشویق به خوردن کنید.

حیوان خانگی دیگر

یک سگ قوی تر می تواند دیگری را تحریک کند و باعث غذا نخوردن سگ شود. در صورتی که این مورد در منزل شما رخ داده است، سگ ها را در مدت زمان خوردن وعده های غذایی، از یکدیگر جدا کنید و محیطی امن و آرام را برای هرکدام ایجاد کنید.

خرده خواری

برخی از سگ ها متولد می شوند تا خرده خواری کنند و این شما هستید که باید بفهمید که سگتان علاقه به خوردن چه چیزی دارد. برای آزمون و خطا آماده شوید و هنگامی که غذای مورد علاقه اش را پیدا کردید، به او بدهید.

غذا نخوردن سگ

مانده های میز غذا

تغذیه سگ با باقی مانده غذای اطرافیان، منجر به از دست دادن اشتها در او خواهد شد. شما باید تغذیه سگتان با غذای انسانی را متوقف کنید و او را به بو و طعم غذای سگ عادت دهید.

بیماری باعث غذا نخوردن سگ می شود

از دست دادن اشتها گاهی اولین علامت بیماری است. بنابراین شما باید سگ خود را در مورد علائم اضافی بیماری کنترل کنید. اگر او آشامیدن آب را متوقف کند و یا اسهال، تب و یا مشکل دفع مدفوع داشته باشد، بلافاصله او را به دامپزشک نشان دهید.

سن

سگ های پیر مشکل جویدن دارند و کم کم حس های خود را از دست می دهند، که این می تواند سبب از دست رفتن اشتها شود. سعی کنید مواد غذایی کنسرو شده یا خوراکی های میان وعده را برای بازگرداندن اشتها به سگتان، امتحان کنید.

سگ جدید

هنگامی که یک سگ می خرید یا به سرپرستی قبول می کنید، او نیاز به زمان دارد تا با محیط جدید خود سازگار شود. برای تحریک اشتها، همان غذایی را که در زایشگاه یا پرورشگاه به او داده می شده، به او بخورانید.

غذای بسیار زیاد

تغذیه زیاد یک مشکل بزرگ برای بسیاری از صاحبان است و می تواند یک سگ را از خوردن غذا دور کند. در بیشتر موارد، سگ زمانی که دوباره گرسنه باشد، شروع به خوردن می کند.

غذا نخوردن سگ

مسمومیت باعث غذا نخوردن سگ می شود

اگر شما مشکوک هستید که سگتان در معرض سموم قرار گرفته است یا خیر، او را به یک دامپزشک نشان دهید. علاوه بر از دست دادن اشتها، او، اسهال، خستگی، تهوع را نیز تجربه خواهد کرد.

تغییر

بعضی از سگ ها به تغییرات در خانواده واکنش نشان می دهند و در نتیجه از خوردن غذا دوری می کنند. سعی کنید سگ خود را با مواد غذایی کنسرو شده و یا میان وعده ها فریب دهید.

انسداد روده

از دیگر دلایل غذا نخوردن سگ میتوان به مشکل انسداد روده اشاره کرد. اگر یک سگ چیزی را فرو دهد و در روده اش گیر کند، از خوردن غذا اجتناب می کند. اگر شما مشکوک هستید که یک تکه اسباب بازی را بلعیده است، بلافاصله او را به دامپزشک نشان دهید.

بهبود

وقتی یک سگ در حال بهبود از یک بیماری است، از دست رفتن اشتها در او، چیز غیر معمولی نیست. شما باید سعی کنید مواد غذایی را پرمزه تر و جذاب تر تهیه کنید و او را تشویق کنید تا دوباره بخورد. اگر این کار جواب نمی دهد و سگ شما تمام روز را نمی خورد، با دامپزشکش تماس بگیرید.

نتیجه گیری

از دست دادن اشتها، فقط نشانه ای از بیماری نیست، بلکه راهی برای ارتباط برقرار کردن سگتان با شماست. این می تواند در همین حد ساده باشد که امکان دارد سگتان گرسنه نباشد یا از غذایش خسته شده باشد. رفتار سگ خود را زیر نظر گرفته و سعی کنید موادغذایی را با طعم دهنده ها، مواد غذایی کنسرو شده یا مارک دیگری امتحان کنید. اگر این کار جواب نمی دهد و سگ شما غمگین به نظر می رسد یا علائم بیماری را  از خود بروز می دهد، او را به یک دامپزشک نشان دهید.

پیشنهاد می کنم مقاله علت و درمان استفراغ در سگ را نیز مطالعه کنید. اگر سوالی در مورد سلامتی سگ خود دارید، با ما در میان بگذارید تا به بررسی آنها بپردازیم.